UAL10-20KF8
DigiKey Part Number
696-1428-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UAL10-20KF8
Description
RES CHAS MNT 20K OHM 1% 10W
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 kOhms ±1% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UAL10-20KF8 Models
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Series
Features
Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Packaging
Bag
Coating, Housing Type
Aluminum
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
20 kOhms
Size / Dimension
0.752" L x 0.799" W (19.10mm x 20.30mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.417" (10.60mm)
Power (Watts)
10W