RT9161-33GV
DigiKey Part Number
1028-RT9161-33GVTR-ND - Tape & Reel (TR)
1028-RT9161-33GVCT-ND - Cut Tape (CT)
1028-RT9161-33GVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT9161-33GV
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-3
Category
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 300mA
Mfr
Current - Output
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage - Input (Max)
12V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V