R9A07G044C12GBG#AC0
DigiKey Part Number
559-R9A07G044C12GBG#AC0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R9A07G044C12GBG#AC0
Description
IC MPU RZ 200MHZ/1.2GHZ 361BGA
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-A55, ARM® Cortex®-M33 Microprocessor IC RZ/G2LC 2 Core, 64-Bit 200MHz, 1.2GHz 361-BGA (13x13)
Category
Graphics Acceleration
No
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Display & Interface Controllers
MIPI/CSI, MIPI/DSI
Series
Ethernet
10/100/1000Mbps (2)
Packaging
Tray
USB
USB 2.0 (2)
Part Status
Active
Voltage - I/O
1.8V, 3.3V
Core Processor
ARM® Cortex®-A55, ARM® Cortex®-M33
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Cores/Bus Width
2 Core, 64-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
200MHz, 1.2GHz