NTPS-24-1-3
DigiKey Part Number
RLC354-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTPS-24-1-3
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 31W
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 1.3A
Category
Current - Output (Max)
1.3A
Manufacturer
Red Lion Controls
Power (Watts)
31W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Part Status
Active
Features
Adjustable Output
Input Type
AC
Size / Dimension
3.60" L x 1.77" W x 3.78" H (91.2mm x 45.1mm x 96.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, CSA
AC Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Base Product Number
Voltage - Output 1
24V