REC20K-4815SZ
DigiKey Part Number
945-REC20K-4815SZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REC20K-4815SZ
Description
20W DC/DC-CONVERTER 'ECONOLINE'
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 1.333A 18V - 75V Input
EDA/CAD Models
REC20K-4815SZ Models
Category
Power (Watts)
20 W
Mfr
Voltage - Isolation
2 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency
91%
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)
Current - Output (Max)
1.333A