REC15E-2415SZ/X2
DigiKey Part Number
REC15E-2415SZ/X2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REC15E-2415SZ/X2
Description
DC DC CONVERTER 15V 15W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 1A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
REC15E-2415SZ/X2 Models
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
2 kV
Features
OCP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency
89%
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 10.0mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
1A