REC10-4805SRW/H2/A/M
DigiKey Part Number
REC10-4805SRW/H2/A/M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REC10-4805SRW/H2/A/M
Description
DC DC CONVERTER 5V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 2A 36V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
REC10-4805SRW/H2/A/M Models
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
2 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Type
Isolated Module
Efficiency
87%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
24-DIP Module, 9 Leads
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
2A