RCDE-48-0.35
DigiKey Part Number
945-RCDE-48-0.35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCDE-48-0.35
Description
LED DRIVER CC BUCK 3-52V 350MA
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
350mA 3 ~ 52V Constant Current LED Driver Buck Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCDE-48-0.35 Models
Category
Voltage - Output
3 ~ 52V
Manufacturer
Recom Power
Current - Output (Max)
350mA
Series
Dimming
Analog, PWM
Packaging
Tube
Features
OTP
Part Status
Active
Operating Temperature
105°C
Type
Constant Current
Efficiency
97%
Topology
Buck
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
24-DIP Module, 9 Leads
Voltage - Input (Min)
6V
Size / Dimension
1.26" L x 0.81" W x 0.48" H (32.1mm x 20.6mm x 12.3mm)
Voltage - Input (Max)
60V