RCD-24-1.20/W/X3
DigiKey Part Number
945-1135-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCD-24-1.20/W/X3
Description
LED DRIVER CC BUCK 3-31V 1.2A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2A 3 ~ 31V Constant Current LED Driver Buck Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCD-24-1.20/W/X3 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
37 W
Manufacturer
Recom Power
Dimming
Analog, PWM
Series
Features
Remote On/Off, SCP
Packaging
Bag
Ratings
IP67
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
96%
Type
Constant Current
Termination Style
Wire Leads
Topology
Buck
Size / Dimension
0.87" L x 0.49" W x 0.33" H (22.1mm x 12.6mm x 8.5mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
cULus
Voltage - Input (Min)
6V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
36V
Weight
0.015 lb (6.8 g)
Voltage - Output
3 ~ 31V
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.2A