RACM30-54SK/277
DigiKey Part Number
945-RACM30-54SK/277-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM30-54SK/277
Description
AC/DC CONVERTER 54V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 54V 556mA 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Manufacturer
Recom Power
Features
Universal Input
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Packaging
Tube
Efficiency
88%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
5-DIP Module, 4 Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.07" L x 1.57" W x 1.00" H (52.5mm x 40.0mm x 25.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Approval Agency
CE, cURus, IECEE CB Scheme
Voltage - Output 1
54V
Standard Number
60335-1; 60601-1; 62368-1
Current - Output (Max)
556mA
Line Regulation
±1.5%
Power (Watts)
30 W
Load Regulation
±1.5%