RACM15E-30SK/OF
DigiKey Part Number
945-RACM15E-30SK/OF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM15E-30SK/OF
Description
AC/DC CONVERTER 30V 15W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 30V 80 ~ 275 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4.2 kV
Series
Efficiency
86%
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
3.10" L x 0.90" W x 0.80" H (78.7mm x 22.9mm x 20.3mm)
Voltage - Input
80 ~ 275 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB Scheme, CE, cURus, FCC, UKCA
Voltage - Output 1
30V
Standard Number
60335-1; 60601-1; 62368-1
Current - Output 1
500 mA