RACM130E-15SK/ENC
DigiKey Part Number
945-RACM130E-15SK/ENC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM130E-15SK/ENC
Description
AC/DC CONVERTER 15V 130W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Tray
Efficiency
88%
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
4.66" L x 2.47" W x 1.52" H (118.3mm x 62.7mm x 38.7mm)
Voltage - Output 1
15V
Approval Agency
CE, EAC
Current - Output 1
8.66 A