RACD07-350
DigiKey Part Number
945-2115-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACD07-350
Description
LED DRIVER CC AC/DC 10-20V 350MA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
350mA 10 ~ 20V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RACD07-350 Models
Category
Current - Output (Max)
350mA
Manufacturer
Recom Power
Power (Watts)
7 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Features
OCP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP67
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-20°C ~ 40°C
Type
Constant Current
Efficiency
70%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Size / Dimension
1.93" L x 1.61" W x 0.94" H (49.0mm x 41.0mm x 24.0mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CE, cULus, LVD
Voltage - Input (Max)
295VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
10 ~ 20V