RAC05-12SK/277/W
DigiKey Part Number
945-3182-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC05-12SK/277/W
Description
AC/DC CONVERTER 12V 5W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input
EDA/CAD Models
RAC05-12SK/277/W Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
83%
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Universal Input
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
1.25" L x 1.05" W x 0.86" H (31.7mm x 26.7mm x 21.8mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
416 mA