RAC04-3.3SK/277
DigiKey Part Number
945-RAC04-3.3SK/277-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC04-3.3SK/277
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 4W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 3.3V 1.2A 80 ~ 305 VAC, 110 ~ 390 VDC Input
EDA/CAD Models
RAC04-3.3SK/277 Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Series
Efficiency
73%
Packaging
Bulk
Package / Case
6-DIP Module
Size / Dimension
1.44" L x 1.07" W x 0.69" H (36.7mm x 27.2mm x 17.4mm)
Approval Agency
CB, CE, cURus, FCC
Voltage - Input
80 ~ 305 VAC, 110 ~ 390 VDC
Line Regulation
±0.5%
Voltage - Output 1
3.3V
Load Regulation
1%
Current - Output (Max)
1.2A
Base Product Number
Power (Watts)
4 W