RAC03-15SGA
DigiKey Part Number
945-3086-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC03-15SGA
Description
AC/DC CONVERTER 15V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 200mA 85 ~ 305 VAC Input
EDA/CAD Models
RAC03-15SGA Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
78%
Package / Case
16-DIP Module, 5 Leads
Size / Dimension
1.46" L x 0.94" W x 0.59" H (37.0mm x 24.0mm x 15.0mm)
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC
Line Regulation
±0.5%
Voltage - Output 1
15V
Load Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
200mA
Weight
0.044 lb (19.96 g)
Power (Watts)
3 W