R15P15S/R8
DigiKey Part Number
945-2215-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R15P15S/R8
Description
DC DC CONVERTER 15V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 66mA 13.5V - 16.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R15P15S/R8 Models
Category
Current - Output (Max)
66mA
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
Voltage - Isolation
8 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial), Medical
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
83%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
13.5V
Package / Case
7-SIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Max)
16.5V
Size / Dimension
0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)