RSF2B-162-JTW is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
RCD Components
In Stock: 0
Datasheet
1.6 kOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Metal Oxide Film
RSF2B-162-JTW
DigiKey Part Number
4855-RSF2B-162-JTWTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSF2B-162-JTW
Description
RES 1.6K OHM 5% 3W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.213" Dia x 0.591" L (5.40mm x 15.00mm)