RMIC-110-10-6022-NS1
DigiKey Part Number
2151-RMIC-110-10-6022-NS1CT-ND - Cut Tape (CT)
2151-RMIC-110-10-6022-NS1DKR-ND - Digi-Reel®
2151-RMIC-110-10-6022-NS1TR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMIC-110-10-6022-NS1
Description
SMD Microphone
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Hz ~ 10 kHz Analog Microphone Electret Condenser 1 V ~ 10 V Omnidirectional (-42dB ±3dB @ 94dB SPL) Solder Pads
Category
S/N Ratio
58dB
Manufacturer
Raltron Electronics
Impedance
2.2 kOhms
Packaging
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tray
Voltage Range
1 V ~ 10 V
Part Status
Active
Current - Supply
500 µA
Type
Electret Condenser
Port Location
Top
Output Type
Analog
Termination
Solder Pads
Direction
Omnidirectional
Size / Dimension
0.236" Dia (6.00mm)
Frequency Range
50 Hz ~ 10 kHz
Height (Max)
0.094" (2.40mm)