RC-SM1278-433
DigiKey Part Number
3206-RC-SM1278-433TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC-SM1278-433
Description
RF TXRX MOD 802.15.4 ISM<1GHZSMD
Customer Reference
Detailed Description
802.15.4, General ISM < 1GHz LoRa™ Transceiver Module 433MHz Antenna Not Included Surface Mount
Category
Sensitivity
-148dBm
Mfr
Serial Interfaces
SPI
Packaging
Tape & Reel (TR)
Antenna Type
Antenna Not Included
Part Status
Active
Utilized IC / Part
SX1278
RF Family/Standard
802.15.4, General ISM < 1GHz
Voltage - Supply
1.8V ~ 3.6V
Protocol
Current - Receiving
12mA
Modulation
FSK, GFSK, GMSK, MSK, OOK
Current - Transmitting
120mA
Frequency
433MHz
Mounting Type
Surface Mount
Data Rate
300kbps
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C