Q2-F3X-3/16-01-QB6IN-24
DigiKey Part Number
Q2-F3X-3/16-01-QB6IN-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q2-F3X-3/16-01-QB6IN-24
Description
HEATSHRNK 3/16" X 0.5' BLK 24PC
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.187" (4.75mm) 3 to 1 Black 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Recovered Wall Thickness
0.024" (0.61mm)
Features
Corrosion Resistant, Flame Retardant
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
70°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
-50°F ~ 104°F (-10°C ~ 40°C)
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Shelf Life
60 Months
Inner Diameter - Supplied
0.187" (4.75mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.060" (1.52mm)