FKA1-17251QBHT31
DigiKey Part Number
Q603-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FKA1-17251QBHT31
Description
FAN AXIAL 172X50.8MM 230VAC TERM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 230VAC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 189.0 CFM (5.29m³/min) 2 Terminals
Category
Noise
57.7dB(A)
Manufacturer
Qualtek
Power (Watts)
50.6W
Series
RPM
2700 RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Terminals
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
230VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Weight
2.3 lbs (1 kg)
Width
50.80mm
Current Rating (Amps)
0.230A
Air Flow
189.0 CFM (5.29m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.408 in H2O (101.6 Pa)