FDA2-17255NBHT4F
DigiKey Part Number
Q866-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDA2-17255NBHT4F
Description
FAN AXIAL 172X55MM 115VAC TERM
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H Ball 240.0 CFM (6.72m³/min) 2 Terminals
Category
Noise
61.0dB(A)
Power (Watts)
25.00W
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
115VAC
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Weight
1.8 lbs (816.5 g)
Width
55.00mm
Current Rating (Amps)
0.210A
Air Flow
240.0 CFM (6.72m³/min)
Static Pressure
0.531 in H2O (132.3 Pa)
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 25°C