17-EHD920B-L
DigiKey Part Number
Q790-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
17-EHD920B-L
Description
CBL TIE LOCKING BLK 175LB 3.018'
Customer Reference
Detailed Description
Standard, Locking Black 11.02" (280.00mm) 0.354" (9.00mm) 175 lbs (79.40 kg)
Category
Width
0.354" (9.00mm)
Manufacturer
Qualtek
Length - Actual
3.018' (920.00mm)
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bulk
Tensile Strength
175 lbs (79.40 kg)
Part Status
Obsolete
Features
UV Resistant
Wire/Cable Tie Type
Standard, Locking
Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Length - Approximate
36.25"
Color
Black
Bundle Diameter
11.02" (280.00mm)