PM5400.472NLT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Laird-Signal Integrity Products
In Stock: 0
Datasheet
4.7 µH Shielded Molded Inductor 1.6 A 293mOhm Max Nonstandard
PM5400.472NLT
DigiKey Part Number
553-PM5400.472NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM5400.472NLT
Description
FIXED IND 4.7UH 1.6A 293 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PM5400.472NLT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.8A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
293mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)