P1173.473NLT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Würth Elektronik
In Stock: 5,400
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 83
Datasheet
TDK
In Stock: 493
Bourns Inc.
In Stock: 12,314
47 µH Shielded Wirewound Inductor 2.6 A 89mOhm Max Nonstandard
P1173.473NLT
DigiKey Part Number
P1173.473NLT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P1173.473NLT
Description
FIXED IND 47UH 2.6A 89 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
P1173.473NLT Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
89mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
7MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.6A