KG450UDPL
DigiKey Part Number
553-KG450UDPL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KG450UDPL
Description
ON GLASS, 2 DBI, 450 - 470 MHZ,
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Whip, Straight Glass
Category
Antenna Type
Whip, Straight
Manufacturer
Pulse Electronics
Number of Bands
1
Packaging
Bag
Gain
2dBi
Part Status
Active
Power - Max
100 W
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Mounting Type
Glass
Frequency (Center/Band)
460MHz
Height (Max)
15.000" (381.00mm)
Frequency Range
450MHz ~ 470MHz