ICEFIN806DMN
DigiKey Part Number
553-3945-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ICEFIN806DMN
Description
RF ANT 883MHZ BLADE N FEM CONN
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Dome N Type Female Connector Mount
Category
Number of Bands
1
Manufacturer
Pulse Electronics
VSWR
1.7
Series
Gain
3.7dBi
Packaging
Bulk
Power - Max
20 W
Part Status
Active
Termination
N Type Female
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Ingress Protection
IP67
Frequency (Center/Band)
883MHz
Mounting Type
Connector Mount
Frequency Range
806MHz ~ 960MHz
Height (Max)
3.099" (78.71mm)