HXB6005HLT
DigiKey Part Number
553-HXB6005HLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-HXB6005HLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-HXB6005HLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HXB6005HLT
Description
MOD SIN 1GPP 1:1 EXT HF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
350µH LAN 1G Base-T, Power over Ethernet (PoE) Pulse Transformer 1CT:1CT Surface Mount
Category
Inductance
350µH
Manufacturer
Pulse Electronics
Turns Ratio - Primary:Secondary
1CT:1CT
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.691" L x 0.480" W (17.55mm x 12.20mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Transformer Type
LAN 1G Base-T, Power over Ethernet (PoE)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C