AS03804MO-SP13
DigiKey Part Number
668-AS03804MO-SP13-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS03804MO-SP13
Description
SPEAKER 38MM 2W 4OHM 600HZ 94DB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.6 Ohms General Purpose Speaker 2 W 600 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
EDA/CAD Models
AS03804MO-SP13 Models
Power - Rated
2 W
Series
Power - Max
2.5 W
Packaging
Bulk
Material - Cone
Composite
Type
General Purpose
Frequency Range
600 Hz ~ 20 kHz
Termination
None
Frequency - Self Resonant
600Hz
Size / Dimension
1.496" L x 0.512" W (38.00mm x 13.00mm)
Impedance
3.6 Ohms
Height - Seated (Max)
0.146" (3.70mm)
Efficiency - dBA
80.00
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Efficiency - Testing
1W/500mm
Distortion Rating
5% @ 1kHz, 1W