AI-1440-TWT-12V-R
DigiKey Part Number
668-1024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AI-1440-TWT-12V-R
Description
BUZZER PIEZO 12V 13.8MM TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Piezo 12 V 7mA 4kHz 80dB @ 12V, 30cm Through Hole PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AI-1440-TWT-12V-R Models
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
Sound Pressure Level (SPL)
80dB @ 12V, 30cm
Series
Current - Supply
7mA
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Ratings
Washable
Input Type
DC
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
12 V
Termination
PC Pins
Voltage Range
3 ~ 16V
Size / Dimension
0.543" Dia (13.80mm)
Frequency
4kHz
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)