8FM-78-0010-02-146 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Preci-Dip
In Stock: 0
Similar
Mill-Max Manufacturing Corp.
In Stock: 0
Datasheet
10 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount, Right Angle Gold
8FM-78-0010-02-146
DigiKey Part Number
8FM-78-0010-02-146-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8FM-78-0010-02-146
Description
CONN SOCKET 10P 0.1 GOLD SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Bulk
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.096" (2.44mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A