EM1693-24-2#
DigiKey Part Number
EM1693-24-2#-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM1693-24-2#
Description
SPADE TERM TO SPADE TERM 24"
Customer Reference
Detailed Description
24.0" (609.60mm) Spade Terminal To Spade Terminal Test Lead 2000VAC, DC (2kV) 1 Lead, Red
Cable Length
24.0" (609.60mm)
Contents
1 Lead, Red
Wire Gauge
12 AWG
Voltage - Rated
2000VAC, DC (2kV)
Current Rating (Amps)
20 A
Temperature Range
131°F (55°C)
Alternate Color
SPADE TERM TO SPADE TERM 24"
Alternate Length
SPADE TERM TO SPADE TERM 36"
In-Stock: 58
SPADE TERM TO SPADE TERM 60"
In-Stock: 0
Unit Price:
SPADE TERM TO SPADE TERM 6"
SPADE TERM TO SPADE TERM 12"