5291A-24-2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Pomona Electronics
In Stock: 12
Datasheet
Who is Pomona Electronics?
5291A-24-2
DigiKey Part Number
5291A-24-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5291A-24-2
Description
TEST LEAD BANANA TO BANANA 24"
Customer Reference
Detailed Description
24.0" (609.60mm) Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable To Banana Plug, Single, Sheathed - Retractable Patch Cord 1000V (1kV)
Category
Cable Length
24.0" (609.60mm)
Contents
1 Lead, Red
Part Status
Obsolete
Wire Gauge
12 AWG
Voltage - Rated
1000V (1kV)
Ratings
CAT III 1000V, IEC 1010
Current Rating (Amps)
7A
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
5291A-36-2Pomona Electronics12501-2138-ND£25.93000MFR Recommended
Obsolete
This product is no longer manufactured. View Substitutes
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO BANANA 24"
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO BANANA 36"
In-Stock: 12
TEST LEAD BANANA TO BANANA 60"
In-Stock: 7
TEST LEAD BANANA TO BANANA 12"