P31-12MXA | |
|---|---|
DigiKey Part Number | P31-12MXA-ND |
Manufacturer | Polytron |
Manufacturer Product Number | P31-12MXA |
Description | AC/DC CONVERTER 12V |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Enclosed AC DC Converters 2 Output 12V 25mA, 25mA 105 ~ 230 VAC Input |
Manufacturer Polytron | Features SCP |
Series | Operating Temperature -25°C ~ 71°C |
Packaging Bulk | Mounting Type Through Hole |
Part Status Active | Package / Case 5-DIP Module |
Type Enclosed | Size / Dimension 2.01" L x 2.01" W x 0.87" H (51.0mm x 51.0mm x 22.2mm) |
Number of Outputs 2 | Approval Agency CE, cURus, UL |
Voltage - Input 105 ~ 230 VAC | Line Regulation 0.1% |
Voltage - Output 1 12V | Load Regulation 0.1% |
Current - Output (Max) 25mA, 25mA | Base Product Number |