PC792C-1C-C-12C-N-X
DigiKey Part Number
2634-PC792C-1C-C-12C-N-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC792C-1C-C-12C-N-X
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 12V
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Must Operate Voltage
7.8 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Socketable
Coil Current
150 mA
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
50 A
Coil Power
1.8W
Switching Voltage
75VDC - Max
Coil Resistance
80 Ohms