PC792A-1C-C1-24S-RN-X
DigiKey Part Number
2634-PC792A-1C-C1-24S-RN-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC792A-1C-C1-24S-RN-X
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Chassis Mount
Category
Must Release Voltage
2.4 VDC
Features
Resistor, Sealed - Fully
Mounting Type
Chassis Mount
Coil Current
75.6 mA
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
20 A
Coil Power
1.6W
Switching Voltage
75VDC - Max
Coil Resistance
317.6 Ohms
Must Operate Voltage
15.6 VDC