PC792A-1C-C1-12S-DN-X
DigiKey Part Number
2634-PC792A-1C-C1-12S-DN-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC792A-1C-C1-12S-DN-X
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Must Release Voltage
1.8 VDC
Features
Diode, Sealed - Fully
Mounting Type
Chassis Mount
Coil Current
133.3 mA
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)
40 A
Coil Power
1.6W
Switching Voltage
75VDC - Max
Coil Resistance
90 Ohms
Must Operate Voltage
7.8 VDC