PSAC12R-480-R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 38
Datasheet
In Stock: 4
48V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
PSAC12R-480-R
DigiKey Part Number
993-PSAC12R-480-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSAC12R-480-R
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
Phihong USA
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI, CoC Tier 1
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Input Connector
Multi-Blade
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.82" L x 1.97" W x 1.31" H (71.7mm x 50.0mm x 33.3mm)
Voltage - Output
48V
Approval Agency
CB, CE, C-Tick, cULus
Current - Output (Max)
250mA
Weight
0.333 lb (151.05 g)
Power (Watts)
12 W