PPL250U-240L6
DigiKey Part Number
993-PPL250U-240L6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPL250U-240L6
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 250W
Detailed Description
24V 250 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
250 W
No Load Power Consumption
164mW
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Cord Length
47.2" (1.20m)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
8.03" L x 3.70" W x 1.71" H (204.0mm x 94.0mm x 43.4mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CE, cULus
Current - Output (Max)
10.4A