PML065-120
DigiKey Part Number
PML065-120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PML065-120
Description
AC/DC CONVERTER 12V 60W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 100 ~ 240 VAC Input
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
88%
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Chassis Mount
Type
Open Frame
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.11" H (101.6mm x 50.8mm x 28.1mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
ANSI/AAMI, ES, IEC
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
5 A