Image for E2266KS0C3 is not available
E2266KS0C3
DigiKey Part Number
1452-E2266KS0C3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E2266KS0C3
Description
2.66" EPD WIDE TEMP. B/W FAST UP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Touch Graphic LCD Display Module Black TFT - Color SPI 2.66" (67.56mm) 296 x 152
Category
Viewing Area
60.09mm W x 30.70mm H
Manufacturer
Pervasive Displays
Dot Pixels
296 x 152
Packaging
Tray
Interface
SPI
Part Status
Active
Graphics Color
Black
Display Type
TFT - Color
Background Color
White
Touchscreen
Non-Touch
Dot Pitch
0.20mm W x 0.20mm H
Diagonal Screen Size
2.66" (67.56mm)