Image for OBE12M-R100-2EP-IO-V31 is not available
OBE12M-R100-2EP-IO-V31
DigiKey Part Number
2046-OBE12M-R100-2EP-IO-V31-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OBE12M-R100-2EP-IO-V31
Description
PHOTOELECTRIC (AUTOMATION)
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Through-Beam Optical Sensor 0" ~ 472.441" (0m ~ 12m) Push-Pull, NPN/PNP - Dark-ON/Light-ON
Category
Response Time
500µs
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Output Configuration
Push-Pull, NPN/PNP - Dark-ON/Light-ON
Series
Light Source
Red LED
Packaging
Box
Connection Method
Connector
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, IP69, IP69K
Sensing Method
Through-Beam
Adjustment Type
Adjustable
Sensing Distance
0" ~ 472.441" (0m ~ 12m)
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V