OBD200-18GM60-E4-IR-1C
DigiKey Part Number
2046-OBD200-18GM60-E4-IR-1C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OBD200-18GM60-E4-IR-1C
Description
PHOTOELECTRIC (AUTOMATION)
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diffuse Optical Sensor 0.000" ~ 7.874" (0mm ~ 200mm) NPN - Light-ON
Category
Output Configuration
NPN - Light-ON
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Light Source
Infrared LED
Packaging
Box
Connection Method
Cable
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67
Sensing Method
Diffuse
Cable Length
78.74" (2m)
Sensing Distance
0.000" ~ 7.874" (0mm ~ 200mm)
Adjustment Type
Adjustable
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C