NBN40-L2M-E0-V1
DigiKey Part Number
2046-NBN40-L2M-E0-V1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NBN40-L2M-E0-V1
Description
INDUCTIVE DC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 1.575" (40mm) IP69K Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NBN40-L2M-E0-V1 Models
Category
Material - Body
Polyamide (PA)
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Box
Termination Style
Connector
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP69K
Sensing Distance
1.575" (40mm)