Image for LGS25-500-IO/35/110/115B/146 is not available
LGS25-500-IO/35/110/115B/146
DigiKey Part Number
2046-LGS25-500-IO/35/110/115B/146-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGS25-500-IO/35/110/115B/146
Description
PHOTOELECTRIC (AUTOMATION)
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Through-Beam Optical Sensor 19.685" ~ 314.961" (500mm ~ 8m) Push-Pull, PNP - Dark-ON/Light-ON
Category
Response Time
5ms
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Output Configuration
Push-Pull, PNP - Dark-ON/Light-ON
Series
Light Source
Infrared (850nm)
Packaging
Box
Connection Method
Cable with Connector
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67
Sensing Method
Through-Beam
Cable Length
7.87" (200.00mm)
Sensing Distance
19.685" ~ 314.961" (500mm ~ 8m)
Adjustment Type
Adjustable
Voltage - Supply
18V ~ 30V
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C