RB520S40-AU_R1_000A1
DigiKey Part Number
3757-RB520S40-AU_R1_000A1TR-ND - Tape & Reel (TR)
3757-RB520S40-AU_R1_000A1CT-ND - Cut Tape (CT)
3757-RB520S40-AU_R1_000A1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB520S40-AU_R1_000A1
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 250MA SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 250mA Surface Mount SOD-523
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 30 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
30pF @ 0V, 1MHz
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
250mA
Supplier Device Package
SOD-523
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
600 mV @ 200 mA
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)