BZX584C7V5-AU_R1_000A1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panjit International Inc.
In Stock: 4,392
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Diotec Semiconductor
Rochester Electronics, LLC
Zener Diode 7.5 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-523
BZX584C7V5-AU_R1_000A1
DigiKey Part Number
3757-BZX584C7V5-AU_R1_000A1TR-ND - Tape & Reel (TR)
3757-BZX584C7V5-AU_R1_000A1CT-ND - Cut Tape (CT)
3757-BZX584C7V5-AU_R1_000A1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX584C7V5-AU_R1_000A1
Description
DIODE ZENER 7.5V 200MW SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 5 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
200 mW
Supplier Device Package
SOD-523
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms