BZT52-B6V8S-AU_R1_000A1
DigiKey Part Number
3757-BZT52-B6V8S-AU_R1_000A1TR-ND - Tape & Reel (TR)
3757-BZT52-B6V8S-AU_R1_000A1CT-ND - Cut Tape (CT)
3757-BZT52-B6V8S-AU_R1_000A1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52-B6V8S-AU_R1_000A1
Description
DIODE ZENER 6.8V 200MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.8 V 200 mW ±2.06% Surface Mount SOD-323
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 3 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2.06%
Package / Case
Power - Max
200 mW
Supplier Device Package
SOD-323
Impedance (Max) (Zzt)
8 Ohms