PV18-P47-MY
DigiKey Part Number
298-15697-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV18-P47-MY
Description
CONN WIRE PIN TERM 18-22AWG
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Wire Pin Terminal Connector 18-22 AWG - Crimp
Category
Insulation
Insulated
Manufacturer
Panduit Corp
Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Features
Brazed Seam
Part Status
Active
Color
Red
Pin Diameter
Circular - 0.071" (1.80mm) Dia
Contact Material
Copper
Length - Pin
0.490" (12.45mm)
Contact Finish
Tin
Length - Overall
0.970" (24.64mm)
Material - Insulation
Vinyl
Wire Gauge
18-22 AWG
Base Product Number
Insulation Diameter
0.150" (3.81mm)